Papież: To skandal i hańba ludzkości

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Papież: To skandal i hańba ludzkości  ETTORE FERRARI /pap/epa
„Skandalem” i „hańbą” ludzkości nazwał papież Franciszek sytuację, kiedy na świecie koegzystują obok siebie bogactwo i ubóstwo.

Podczas środowej audiencji generalnej papież zaapelował o przebudowę modelu rozwoju, by był on sprawiedliwy i zrównoważony. To jest „globalne wyzwanie naszej epoki” – oświadczył Franciszek w czasie audiencji na placu Świętego Piotra, w trakcie której podsumował swą podróż do Afryki. Trzeba – jak podkreślił – odejść od wojen, podziałów, ubóstwa i wybrać pokój, pojednanie oraz rozwój.

W katechezie Franciszek mówił, że na jednym kontynencie, w Europie, młodych ludzi jest bardzo mało, bo „przyrost naturalny wydaje się luksusem”, a na drugim, w Afryce, większość ludności to młodzież, która jest „nadzieją” na przyszłość.

Przywołując kolejne etapy swej wizyty w Kenii, Ugandzie i Republice Środkowoafrykańskiej oraz swoje spotkania z misjonarzami papież zwrócił uwagę na ich „heroiczne” świadectwo. Stwierdził, że posługa kapłanów i zakonnic oraz zakonników jest „zaczynem dla całego społeczeństwa” , co pokazują – jak dodał – „skuteczne działania dokonane w Ugandzie w walce z AIDS i przyjmowanie uchodźców”.

Franciszek dodał, że „na znak wiary i nadziei” otworzył Drzwi Święte w katedrze w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangi, na ponad tydzień przed inauguracją Roku Miłosierdzia i stało się to w kraju, który bardzo cierpi.

Zwracając się do Polaków papież mówił o rozpoczętym Adwencie. „W kontekście Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który wkrótce zaczniemy, niech będzie on dla nas czasem modlitwy, szczególnej czujności i otwarcia serc dla Jezusa Miłosiernego” – powiedział.

Na placu Świętego Piotra, gdzie obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem terrorystycznym i Rokiem Świętym, było wyjątkowo mało ludzi. Podobnie, jak się zauważa, było tuż po zamachach w Paryżu z 13 listopada.

 

gosc.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*