Papież: Rozpala się w nas nadzieja na lepsze życie

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pod Twoim płaszczem jest miejsce dla wszystkich, ponieważ jesteś Matką Miłosierdzia – mówił Franciszek w modlitwie jaką wygłosił przed kolumną Maryi Niepokalanej na Placu Hiszpańskim w Rzymie.

Papież: Rozpala się w nas nadzieja na lepsze życie   Katarzyna Matejek /Foto Gość Papież Franciszek

Franciszek w swojej modlitwie powiedział, że przybył aby oddać Maryi „hołd wiary i miłości Świętego Ludu Bożego”, mieszkającego w Rzymie i diecezji. Zaznaczył, że pod „płaszczem Matki Bożej” jest miejsce dla wszystkich ponieważ jest Ona Matką Miłosierdzia. „Spoglądając na Ciebie, nasza Niepokalana Matko, rozpoznajemy zwycięstwo Bożego miłosierdzia nad grzechem i wszystkimi jego konsekwencjami i rozpala się w nas nadzieja na lepsze życie, wolne od niewoli, uraz i lęków” – wyznał Franciszek

Podkreślił, że macierzyński głos Maryi wzywa wszystkich, aby wyruszyli w drogę „ku tej Bramie, która symbolizuje Chrystusa”. „Mówisz do wszystkich: `chodźcie, przyjdźcie z ufnością: wejdźcie i przyjmijcie dar miłosierdzia, nie lękajcie się, nie wstydźcie się, Ojciec czeka na was z otwartymi ramionami, Aby was obdarzyć swoim przebaczeniem i powitać was w swoim domu. Przyjdźcie wszyscy do źródła pokoju i radości” – modlił się papież.

Na koniec Franciszek podziękował Niepokalanej Matce, że w tej pielgrzymce pojednania sprawia, że „nie idziemy samotnie, ale nam towarzyszy, jest blisko i wspiera nas w każdej trudności”.

Zebrani wysłuchali fragmentu z Księgi Apokalipsy o Niewieście obleczonej w słońce, która miażdży głowę smoka, a po modlitwie zawierzenia, odczytanej przez Franciszka, odmówili modlitwę „Zdrowaś Mario”. W trakcie śpiewu litanii do Matki Bożej, w imieniu papieża pod kolumną złożono wielki kosz białych róż. Po śpiewie „Ave Maria” i papieskim błogosławieństwie odśpiewano starą pieśń maryjną „Tota pulchra” (Cała jesteś piękna, Maryjo).

Po zakończeniu modlitwy Ojciec Święty witał się długo z grupą ludzi chorych na wózkach inwalidzkich.

Na uroczystości byli obecni m.in. komisaryczny burmistrz Rzymu, Francesco Paolo Tronca i wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, kard. Agostino Vallini.

Po wizycie na placu Hiszpańskim Franciszek pojechał odwiedzić swą ulubioną bazylikę Matki Bożej Większej, gdzie będzie się modlił przed wizerunkiem Maryi – Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego).

8 grudnia 1854 roku bł. Pius IX określił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Trzy lata później, 8 września 1857 roku ten sam papież poświęcił i odsłonił kolumnę ku czci Niepokalanie Poczętej na placu Hiszpańskim w Rzymie. Papież Pius XII jako pierwszy zaczął posyłać kwiaty w uroczystość Niepokalanego Poczęcia pod kolumnę na placu Hiszpańskim św. Jan XXIII w 1958 roku udał się osobiście na plac Hiszpański, składają kosz białych róż pod kolumną Niepokalanie Poczętej na placu Hiszpańskim. Tradycję tę kontynuowali kolejni papieże: bł. Paweł VI, św. Jan Paweł II i Benedykt XVI.

 

gosc.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*