Prezydent Duda do Polaków: Aby zakończyć waśnie postanowiłem odebrać przysięgę od nowo wybranych sędziów TK

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Prezydent Duda do Polaków: Aby zakończyć waśnie postanowiłem odebrać przysięgę od nowo wybranych sędziów TK - niezalezna.pl

foto: prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie do narodu. Odniósł się w nim do zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego i wyjaśnił, dlaczego postanowił przyjąć przysięgę nowo wybranych sędziów TK.

W ostatnich miesiącach wokół wyboru nowych sędziów TK narosło wiele wątpliwości. Wywołały one niepotrzebne spory i emocje. Polacy nie oczekują kłótni i awantur. Apelowałem, by ważne dla ustroju Polski decyzje nie były podejmowane w okresie zmiany władz państwowych. Niestety Sejm poprzedniej kadencji nie przychylił się do tej prośby i dokonał wadliwego prawnie wyboru sędziów TK naruszając dobry obyczaj polityczny. […] Zmiana miała na celu jednostronne upolitycznienie Trybunału Konstytucyjnego. Politycy powinni zasadę pluralizmu bezwzględnie szanować. […] Aby zakończyć waśnie podważające autorytet najważniejszych instytucji państwa, postanowiłem odebrać przysięgę od nowo wybranych sędziów – oświadczył prezydent Andrzej Duda w orędziu.

Jednocześnie prezydent Andrzej Duda podkreślił, że przychyla się do opinii obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego o potrzebie nad zmianami wyboru sędziów TK. Zapowiedział powołanie w ramach Narodowej Rady Rozwoju specjalnego zespołu, który będzie miał za zadanie wypracować nowe zasady wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Powołam zespół, którego celem będzie wypracowanie zasad wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego, aby w przyszłości nie pojawiły się żadne wątpliwości – zapowiedział prezydent Duda.

Do dialogu w tej sprawie przez prezydenta zaproszeni zostali przedstawiciele wszystkich partii, prawnicy, konstytucjonaliści oraz byli sędziowie i prezesi TK.

ZOBACZ FILM:

Poniżej pełna treść orędzia prezydenta Andrzeja Dudy:

Szanowni Państwo, W ostatnich miesiącach wokół wyboru nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego narosło wiele wątpliwości. Wywołały one niepotrzebne spory i emocje. 

Polacy oczekują od polityków pracy na rzecz dobra wspólnego i rozwoju państwa, nie zaś kłótni i awantur.

29 maja tego roku, gdy w Pałacu Wilanowskim w Warszawie odbierałem zaświadczenie o wyborze na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej, apelowałem, by ważne dla ustroju Polski decyzje nie były podejmowane w okresie zmiany władz państwowych, ponieważ mogą one rodzić w przyszłości wiele problemów. Niestety, Sejm poprzedniej kadencji nie przychylił się do mojej prośby i dokonał wadliwego prawnie wyboru osób – kandydatów na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego, naruszając tym samym również dobry obyczaj polityczny. Nie można zgodzić się na dokonaną tuż przed wyborami zmianę prawną, która miała na celu jednostronne upolitycznienie Trybunału. Bo przecież instytucja ta powinna być pluralistyczna i politycy powinni tę zasadę bezwzględnie szanować. Tego oczekują od nich przecież obywatele.

Aby zakończyć niepotrzebne waśnie podważające autorytet najważniejszych instytucji państwa polskiego, stojąc na straży konstytucji i ciągłości władzy państwowej, postanowiłem odebrać przysięgę od sędziów wybranych wczoraj. Kierowałem się przy tym wolą nowo wyłonionego Sejmu, w którym Polacy pokładają tak ogromną nadzieję na naprawę Rzeczypospolitej.

Jednocześnie chciałbym podkreślić, że przychylam się do opinii wyrażonej przez obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego o potrzebie debaty nad zmianami procedury wyboru sędziów. Dlatego też w ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierzam powołać zespół, którego celem będzie wypracowanie zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowania Trybunału. Tak, by w przyszłości nie pojawiły się żadne wątpliwości co do jego bezstronności. 

Chciałbym do tego dialogu zaprosić przedstawicieli wszystkich partii politycznych, byłych sędziów Trybunału, ekspertów od prawa konstytucyjnego i inne zainteresowane podmioty. Liczę na to, że dzięki tej inicjatywie uda nam się wspólnie zapobiegać podobnym sporom w przyszłości. 

Szanowni Państwo, to decyzje narodu i jego przedstawicieli powinny być w pierwszej kolejności podstawą inicjatyw ustawodawczych. To istota demokracji. Jestem głęboko przekonany, że dzisiejsza decyzja także zbliża nas do realizacji tego celu. 

Składając przysięgę prezydencką, ślubowałem, że dobro Ojczyzny i pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Że swoje osobiste cele podporządkuję całkowicie służbie społeczeństwu. Dlatego podjąłem tę decyzję w imię dobra wspólnego, w imię budowy sprawiedliwego i uczciwego państwa.


Jak informowano na łamach portalu niezalezna.pl prezydent Andrzej Duda odebrał w czwartek ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego. Sędziowie zostali zaprzysiężeni podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

– Zachowana została ciągłość pracy Trybunału – stwierdził prezydent Duda, podkreślając równocześnie wagę pluralistycznego charakteru tej instytucji.

 
Z kolei Trybunał Konstytucyjny uznał, że machlojki Platformy Obywatelskiej, która w Sejmie poprzedniej kadencji (wsparta PSL-em) wybrała 5 sędziów TK, są częściowo niezgodne z konstytucją. Dwóch sędziów zostało wybranych wbrew niej.

 
Źródło:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*